CEREBRAL PALSY NEDİR?
Cerebral Palsy vücut hareketlerini ve kasların uyumlu kullanımını etkileyen bir grup bozukluğa verilen addır. Cerebral Palsy ilerleyici değildir. Beyin gelişimi gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlar ve çocukluk çağında devam eder. İlk 2-3 yılda beyne zarar veren herhangi bir olay Cerebral Palsyye neden olur.
Bu hasar beyinden vücuda ve vücuttan beyne gelen uyarıları bozar. Cerebral Palsy her çocukta değişik ağırlıkta ve tiptedir. Beynin hasar gören bölümüne göre spastik çocuklarda şu bulgular olabilir:

– Kaslarda sertlik veya kasılmalar
– İstemsiz hareketler
– Yürüme ve koşma gibi kaba motor hareketlerde zorluk
– Yazı yazma veya düğme ilikleme gibi ince motor hareketlerde zorluk
– Algılama zorluğu

Bu sorunlar beslenme, solunum, idrar-dışkı kontrolünde problemler, havale geçirme, öğrenme güçlükleri, gelişme geriliği gibi ek sorunlara da neden olabilir. Spastik olan kol veya bacak ağrıyı, acıyı hisseder. Spastik çocukların hareketlerindeki bozukluğun derecesi zeka düzeyini göstermez.
Cerebral Palsy ilerleyici bir hastalık olmadığından spastik çocukların yaşam süresi normaldir. Spastik çocukların bir kısmı zamanla daha iyi duruma gelirken bir kısmı da gelişebilecek ek sorunlar nedeni ile daha kötüye gidiyor gibi görünebilir. Bu durumu engellemek ve yaşam kalitelerini artırmak için mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir.
Cerebral Palsy bulaşıcı değildir, kalıtsal değildir, hayatı tehdit eden bir durum değildir.

Elitterapi olarak 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında ailelerimize otizm farkındalığı ile ilgili seminer verildi.Seminerde özel eğitim öğretmenimiz Mehmet Ali GÜNEN ailelerimize erken tanı ve eğitim çalışmaları kapsamında bilgiler verdi.


6-7 Nisan (Cumartesi-Pazar) Günü Ninova AVM Farkındalık standımıza hepinizi bekliyorum.

Elit Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde öğrencilerimizde farkındalık yaratmak amacıyla, öğrencilerimiz,veli ve çalışanlarımız ile boyama etkinliği gerçekleştirdik.

Diyarbakır’ın ünlü kuaförü Mevlüt ve ekibi sosyal sorumluluk kapsamında okulumuzu ziyaret etti.Kuaför Mevlüt ve ekibi öğrencilerimize kuaför hizmeti vermenin yanı sıra güzel bir gün geçirmelerini sağladı.Kendilerine kurumumuz ve öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz.

Elit Terapi ailesi olarak öğrencilerimizin sosyal gelişimini desteklemek, engelleri hep birlikte aşmak ve öğrencilerimize spor bilinci aşılamak amacıyla hep birlikte Marduk spor tesislerindeydik.