REFLEKSOLOJİ

AYAK  TERAPİSİ

REFLEKS ZONE TERAPİ: Ayak tabanına ve el ayalarına, refleks noktalarını uyarmak için yapılan bir masaj türüdür.

REFLEKS: Fizyolojideki anlamı: Dışarıdan gelen uyarıya vücudun verdiği tepki.

Refleksoloji  deki anlamı: Akis, ayna; ayak tabanı vücudun aynasıdır.

TARİHÇESİ: Kökeni bilinmiyor. Milattan önce 4000 döneminde, akupunkturla aynı dönemde başladığı düşünülüyor. Bu dönemde Çin ve Hindistan’da ayak tabanından tedavi uygulanmıştır. En eski somut örnek Mısır’daki mezar duvar resimleridir. (M.Ö.2330-2500) Bu mezar resimlerinden, halkın bile bu tedaviyi gördüğünü anlıyoruz.

Avrupa’da 14. yüzyıldan itibaren gelişmiştir.

Kitap: Asıl Zonlar (Sir Hanry Hand – Londra, 1890)

İlk zone masajı yapan: Alfons Comeilus – 1893

İlk zone masajı yapan: Dr. William Fitzgerald –  ABD, KBB uzmanı (1872-1942)

(Anestezide kullanmıştır. Bazı noktalara baskı yaparak organa etki yaptığını anlayıp, zone terapiyi kurmuştur.)

Geliştirenler: Dr. Josef Riley ve Elizabeth Riley (Dr. William Fitzgerald’ın öğrencileridir.)

Eunice Ingham: (1879- 1974) uzun araştırmaları neticesinde refleksolojiyi netleştirip, hayatını refleksolojiyi yaymaya adamıştır.

Bize bu ilmin sonsuzluğunu ifade etmesi açısından Refleksolojinin Avrupada ve dünyada yeniden canlanmasını sağlayan Dr. William Fitzgerald –  ABD, KBB uzmanı (1872-1942)ayakta bir kaç noktaya parmakla baskı uygulayarak cerrahi müdahale öncesi anestezi niyetine refleksoloji kullandığını ve uyuşturucu ilaç kullanmadığını biliyoruz. Boyutu siz düşünün artık. Fakat bu doktorun baskı yaptığı yerlere ben baskı yapsam veya bir başkası o derecede anestezik etki bırakamayız; o yüzden Refleksolojistler en az 1000 civarında masaj yapmayana refleksoloji yapıyor gözüyle bakmazlar. Masaj uzmanı arkadaşlarıma bol bol pratik yapmalarını ve Fizyoloji – Anatomi gibi tıp kitaplarıyla kendilerini sürekli teorik olarak da geliştirip doktorlarla ve tıp camiasıyla yakın ilişkiler kurmalarını öneriyorum

Yine Refleksoloji camiasında anlatılagelen ünlü bir olayı daha vardır  Dr. William Fitzgerald’ın. Bunu anlatmadan geçmek istemedim.  Tıp doktorlarının davet edildiği ünlü bir tenörün konserinde bir aksilik olur ve ünlü tenörün konser başlar başlamaz sesi tamamen kısılır. Oradaki doktorlar muayenesini yapınca dinlenmesi gerektiği söylenir.  Dr. William Fitzgerald olaya müdahale edip tenörün ayağında bir kaç noktaya baskı yapınca tenörün sesi mucizevi bir şekilde eskisinden daha güçlü çıkmaya başlar ve konserini tamamlar. Aslında pek çok masör, size masaj yaparken kendisi de bilincinde olmadan sizi pek çok hastalıktan kurtarmaktadır.

RefleksolojiZONE TEORİLERİ

Nasıl çalıştığı tam olarak bilinmiyor.

1- İnsan vücudu elektromanyetik bir tarladır. Elektromanyetik akımlar tüm vucudun etrafında dolaşırlar. Bu görünmez 10 ana elektronik akım, ayak ve el parmaklarını içine alarak vücudun ön ve arkasından akarlar. Yeme, içme, soluma yoluyla vücuda giren toksik maddeler, terminal sinir uçları etrafında tortulaşarak birikirler. Bu birikimler, tortulaşarak vucuddaki elektromanyetik akımın dolaşımını ve zeminle kontağını engeller. Hastalıklar bu nedenle başlar. Çünkü elektromanyetik denge bozulmuştur. Sinir uçlarının bitimi olarak bildiğimiz el ve ayaklara yapılan  masaj ve baskılarla bu birikim çekilerek sağlığa kavuşulur. Bu en kabul gören zone teorisidir.

2- Ayağa yapılan  baskı ve ovmalar, sinir uçlarını uyararak ortaya çıkan elektrokimyasal ileti sinir uçları yardımıyla çalışılan noktalara denk gelen organlara taşınır ve böylece organlar da uyarılmış olur. Vücutta 10 tane zone vardır. Birinci zone, sol elin  baş parmağından başlar, koldan başa çıkar ve aşağı inerek sol ayağın ayak başparmağında biter. Diğer 9 zone aynı şekilde el parmaklarından başlayıp koldan başa çıkar ve aşağı inerek ayak parmaklarında biter.

Çinlilere göre vücuttaki hayati enerji Chi, Japonlara göre vücuttaki hayati enerji Ki, Hintlilere göre vücuttaki hayati enerji Prana, Mısırlılara göre vücuttaki hayati enerji Ka.

Bu enerji bitince hayatın sonu gelir ve bu enerji meridyenlerin içinde dolaşır. Meridyenler, her organla her heyecan ve duygusal hayatımızla ilgisi vardır. Cilde yakın noktalara baskıyla bu meridyenlere etki yapmak mümkündür. Bazı nedenlerle bu meridyenler tıkanır, bu tıkanıklıklar hissedilebilir. Baskılarla meridyenler etkilenip düzene girmesi sağlanır.

REFLEKSOLOJİNİN FAYDALARI

1- Asıl faydası rahatlatmaktır. Stresi azaltır ve derin bir sakinlik sağlar. Uykusuzluk, huzursuzluk gibi psikolojik sorunların tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.
2- Seans anında 7000 civarında sinir uyarılır.
3- Kan dolaşımı hızlanır.
4- Vücudu toksin ve atık maddelerden temizler.
5- Vücut sistemleri arasındaki uyumu sağlar.
6- Vücut enerjisini yeniden canlandırır.
7- Bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için, sağlığı korur ve devamını sağlar.
8- Refleksoloji, ayak masajı ve tıbbi tedavi değildir; hastalıklara teşhis koymaz ve tedavi etmez. Fakat pek çok hastalıklarla mücadelede, teşhis ve tedavide olumlu etkileri tespit edilmiştir.

REFLEKSOLOJİNİN KULLANILDIĞI SAĞLIK SORUNLARI

1. Panik atak
2. Stes
3. Depresyon
4. Ansiyete
5. Bel ve boyun fıtıkları
6. Eklem ağrıları
7. Hormonel sorunlar
8. Migren
9. Migren tipi baş ağrıları
10.Konuşma bozuklukları
11.Spastize
12.Otizm
13.Motor gerilik (yürüyememe, kolunu kullanamama vb.)
14.Dikkat eksikliği ve hafıza zayıflığı
15.Kireçlenmeler
16.Çocuklarda alt ıslatma
17.Uyku bozuklukları
18.MS
19.Romatizmalar
20.Gaz ve kabızlık sorunları
21.Regl ağrıları
22.Solunum problemleri
23.İdrar sorunları
24.Kas spazmları

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Kanser tedavisi görenlere yapılmaz.
2- Hamilelerde özellikle ilk 3 ayda yapılmaz
3- Vücudun bitkin olduğu her türlü ateşli hastalıklarda yapılmaz.
4- Ellerde ve ayaklarda artrit ve osteoporoz(kemik erimesi) olduğunda, ateşli ve şişlik olduğu dönemlerinde yapılmaz.
5- Trombosiz, Filibit gibi damar problemi olanlarda yapılmaz.
6- Ciddi kalp rahatsızlığı olanlarda yapılmaz
7- Diyabetiklerde (şeker hastalarında), pankreas refleksinde çalışılmaz.
8- Varisi olanlarda varisli bölgede yapılmaz, bilek çevresinde gizli varis olabilir.
Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır