HİDROTERAPİ

Hidroterapi, suyun tedavi amaçlı kullanılmasıdır.
İnsan vücudunun üçte ikisi gibi büyük bir kısmının suyla kaplı olması, suyun insan hayatındaki önemini gözler önüne sermektedir.
Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir. Su vücuda enerji kazandırır, vücudu toksinlerden arındırır ve vücut ısısını dengeler.

Suyun sıcaklığına göre insan vücudunun vereceği tepkiler farklı olacaktır. Soğuk su vücuda enerji verir, canlanmanızı, kendinize gelmenizi sağlar. Yüksek ateşi düşürmek için soğuk su kullanılır. Vücudun zedelenmiş bölümlerinde meydana gelebilecek şişlikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır.

Buna karşılık sıcak su ise vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Sıcak su buharıyla vücuttaki gözenekler açılır, terleme gerçekleşir ve bu yolla vücuttaki toksinler atılmış olur. Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak için suyla şok tedavisi uygulayabilirsiniz. Şok tedavisi sıcak ve soğuk su banyosunu birbirinin ardından yaparak gerçekleşir.

Termal suyun faydaları:

  • Ağrılı romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin
  • Deri hastalıklarının
  • Böbrek ve idrar yolu hastalıklarının
  • Stres ve strese bağlı rahatsızlıkların
  • Mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarının

tedavisinde termal suyun çok büyük yararları vardır.

Hidroterapide kullanılan yöntemler hastalığın oluştuğu bölgeye göre değişir. Suyun ısısı ve basıncı, banyo süresi, masaj için kullanılan araçlar hastalığa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Suyla birlikte farklı bitkiler ve mineraller uygulandığında ise suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı kanıtlanmıştır.

Hidroterapi Hidro”Su” ve terapia “Tedavi” kelimelerinden oluşmuştur kısaca “suyla tedavi “anlamına gelir.Suyun katı, sıvı veya gaz hallerinin vücudun dışından veya içinden tedavi aracı olarak kullanılmasıdır.

Vücudumuzun üçte ikisi, dünyanın beşte ikisi sudur. Su hayat demektir. Hidroterapi denince akla doğal kaynak sularının barındırdığı minerallerle yapılan tedaviler akla gelmektedir. Hidroterapide yalnızca doğal sular değil normal sularda kullanılır.
Son derece sıradan görünen bu yaşam kaynağı gerekli i?lemlerden geçtikten sonra mucizevi etkileri oluşmaktadır. İnsan vücudunun üçte ikisi gibi büyük bir kısmının suyla kaplı olması, suyun insan hayatındaki önemini gözler önüne sermektedir.Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan etkiye insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir.

Suyun sıcaklığına göre insan vücudunun vereceği tepkiler farklı olacaktır. Soğuk su vücuda enerji verir, canlanmanızı, kendinize gelmenizi sağlar. Yüksek ateşi dü?ürmek için soğuk su kullanılır. Vücudun zedelenmiş bölümlerinde meydana gelebilecek değişiklikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır.

Buna karşılık sıcak su ise vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Sıcak su buharıyla vücuttaki gözenekler açılır, terleme gerçekleşir ve bu yolla vücuttaki toksinler atılmış olur. Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak için suyla şok tedavisi uygulayabilirsiniz. şok tedavisi sıcak ve soğuk su banyosunu birbirinin ardından yaparak gerçekle?ir.

Sıcak bir duş aldığınızda vücudunuz ısındığından kan aşağı doğru ilerler ve en uçta olan damarlara ulaşır. Soğuk suda sıcak suyun tam tersi tepki gösterir,bu defa kan yukarı doğru harekete geçer.

İnsanoğlu’nun yüzyıllar boyu zihinsel ve bedensel yorgunluklardan arınma ve bazı hastalıkların tedavisinde yararlandıkları en önemli sağlık kaynaklarından biridir su. Sağlık açısından çok uzun yıllar önce kullanılmaya bağlanan suyun ilk tevdi yöntemlerinden biriyse hidroterapi olmuştur.Vücudumuzun yüzde 70’i sudur ve bunun üçte biri hücre içinde, üçte ikisi hücreler arası mesafededir. Bu bilgiler suyun yaşam için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Vücudumuzu oluşturan 100 trilyon hücre, çevrelerinde onları saran bir sıvı içinde çok ama çok önemli bir ahenk içinde yaşarlar. Hücrelerin yaşayabilmesi için bu denge mutlaka gereklidir